Про споживання теплової енергії будинком, принцип розподілу та нарахувань за спожиту теплову енергію, на прикладі багатоквартирного будинку Флоренція, 5

Про споживання теплової енергії будинком, принцип розподілу та нарахувань за спожиту теплову енергію, на прикладі багатоквартирного будинку Флоренція, 5

Співласники багатоквартирних будинків часто звертаються з питаннями щодо обсягів споживання тепла будинком та принципів здійснення нарахування.

Спеціалісти ТОВ «Євро-Реконструкція» підготували детальне роз’яснення щодо спожитої теплової енергії будинком, принципу розподілу та нарахувань за спожиту теплову енергію, на прикладі багатоквартирного будинку за адресою: Флоренція, 5 (за лютий 2021року).

Характеристики будинку Флоренція, 5 (Дніпровський район):

  • форма управління – ОСББ
  • житлова опалювана площа: 11444
  • наявність індивідуального теплового пункту (ІТП)
  • кількість особових рахунків: 196
  • будинковий лічильник на загальному вводі (дата останньої повірки: 14 грудня 2018
  • квартирні лічильники ЦО відсутні

Відповідно до вимог пункту 12 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі – Правила), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (зі змінами), у разі встановлення будинкових засобів обліку теплової енергії споживач оплачує послуги згідно з їх показниками пропорційно опалювальній площі квартири.

З 02.08.2017  набрав чинності Закон України № 2119-VIII від 22.06.2017р. «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» (далі – Закон № 2119-VIII), яким визначені терміни вузлів комерційного та розподільного обліку. Відповідно до вимог Закону № 2119-VIII, будинковий вузол комерційного обліку теплової енергії встановлюється на вводі зовнішніх інженерних мереж до будівлі (багатоквартирного будинку). При цьому всі інші вузли обліку, які встановлені в будівлі після будинкового вузла комерційного обліку, є вузлами розподільного обліку, які використовуються для індивідуального обліку відповідної комунальної послуги, або зведення балансу спожитої співвласниками будівлі (багатоквартирного будинку) теплової енергії.

Багатоквартирний будинок № 5 по вул. Флоренції у місті Києві оснащений будинковим вузлом комерційного обліку теплової енергії типу СВТУ-11Т, зав. № 24254, який відповідно до вимог Закону № 2119-VIII та затвердженої проектної документації, встановлений на вводі зовнішніх інженерних теплових мереж до багатоквартирного будинку та обліковує загальний обсяг теплової енергії спожитої співвласниками будинку для надання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.

Загальний обсяг послуг з централізованого постачання гарячої води, спожитих співвласниками багатоквартирного будинку № 5 по вул. Флоренції у місті Києві, визначається за показниками  вузла обліку питної води типу МТ Qn 10-40, зав. № 460358, який встановлений перед водопідігрівачем багатоквартирного будинку та прийнятий Виконавцем послуг на абонентський облік, відповідно до вимог статті 10 Закону № 2119-VIII та статті 41 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення».

Загальний обсяг теплової енергії для надання послуг з централізованого постачання гарячої води визначається Виконавцем послуг з урахуванням фактичного обсягу спожитої гарячої води, визначеного за показниками вузла обліку питної води типу МТ Qn 10-40, зав. № 460358 та питомого обсягу теплової енергії, що враховується в одному метрі кубічному фактично спожитої гарячої води – 0,054 Гкал/куб м, який врахований Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП) при встановленні тарифу на послугу з централізованого постачання гарячої води – додаток до постанови НКРЕКП від 11.12.2018р. № 1823 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ», яке є виконавцем цих послуг», з урахуванням вимог КТМ – 204 Україна 244-94 «Норми та вказівки по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні» та ДБН В.2.5-39:200.

Відповідно, загальний обсяг теплової енергії для надання послуг з централізованого опалення, визначається Виконавцем послуг, як різниця між загальним обсягом теплової енергії, який визначається за показниками будинкового вузла комерційного обліку теплової енергії типу СВТУ-11Т, зав. № 24254 та загальним обсягом теплової енергії для надання послуг з централізованого постачання гарячої води, який визначається за показниками вузла обліку питної води типу МТ Qn 10-40, зав. № 460358  із врахуванням  питомого обсягу теплової енергії, що враховується в одному метрі кубічному фактично спожитої гарячої води – 0,054 Гкал/куб м.

Надаємо розрахунок обсягів спожитої теплової енергії по будинку за лютий 2021 року згідно показників вузла комерційного обліку СВТУ-11Т, зав. № 24254 та вузла обліку обліку питної води типу МТ Qn 10-40, зав. № 460358.

Загальний обсяг теплової енергії спожитої співвласниками багатоквартирного  будинку на послуги централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, Гкал за лютий 2021 року (період зняття показників з  30.01.2021 р. по 23.02.2021 р.)

211,9657

Обсяг теплової енергії, спожитий на послугу централізованого постачання гарячої води, визначений з урахуванням фактичних обсягів споживання гарячої води співвласниками будинку (746 куб м) та питомого обсягу теплової енергії, що враховується в одному метрі кубічному фактично спожитої гарячої води 0,054 Гкал/куб м,  який затверджений НКРЕКП у структурі тарифу на послугу з централізованого постачання гарячої води – додаток  до  постанови  НКРЕКП від 11.12.2018р. № 1823 «Про встановлення тарифів на послуги з  централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, що надаються населенню ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ», яке є виконавцем цих послуг»), Гкал

40,284

Обсяг теплової енергії спожитий на послугу централізованого опалення співвласникам квартир пропорційно опалювальним площам, Гкал

171,6817

В квитанції на оплату послуг з централізованого опалення за лютий 2021 року вказаний загальний обсяг теплової енергії за показниками вузла комерційного обліку (ВКО) – 211,9657 Гкал.

Обсяг теплової енергії використаний для надання послуг з централізованого опалення становить 211,9657 – 40,284 = 171,6817 Гкал.

Загальна опалювальна площа квартир будинку становить – 11 444 м²

Відповідно вимог пункту 12 Правил, розподілений обсяг   теплової енергії для надання послуг з централізованого опалення  на 1 кв. м.  квартир будинку становить:

                                 171,6817 Гкал / 11 444 м² =  0,015 Гкал/ м²

Тариф на послугу з централізованого опалення для населення, встановлений постановою НКРЕКП від 11.12.2018 р. №1823 для ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» складає 1341,53 грн за 1Гкал.

Відповідно, вартість опалення  1 кв. м.  квартир будинку у лютому 2021 року склала:

                                 0,015 Гкал / м²  * 1341,53 грн / Гкал=  20,12 грн / м²

що вдвічі нижче середньої вартості опалення по місту Києву у лютому 2021 р.

Кожний мешканець будинку може перевірити коректність нарахувань обсягів наданих послуг з централізованого опалення – помноживши опалювальну площу своєї квартири на розподілений обсяг теплової енергії на опалення 1 кв. м. – 0,015 Гкал/м² , та вартості наданих послуг – помноживши обсяг наданих послуг на тариф встановлений НКРЕКП.

Слід зазначити, що показники вузла розподільного обліку теплової енергії типу СВТУ-11Т, зав. № 6019, який встановлений на системі опалення багатоквартирного будинку, до моменту укладання нових індивідуальних договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Виконавцем послуг та співвласниками багатоквартирного будинку в установленому порядку згідно вимог Закону України № 2189-VIII від 09.11.2017р. «Про житлово-комунальні послуги» (далі – Закон № 2189-VIII)  і застосування Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315 (далі – Методика № 315), можуть бути прийняті для зведення балансу спожитої співвласниками багатоквартирного будинку теплової енергії.

Після укладання нових індивідуальних договорів про надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води між Виконавцем послуг та співвласниками багатоквартирного будинку № 5 по вул. Флоренції у місті Києві та застосування Методики, показники  вузла розподільного обліку теплової енергії типу СВТУ-11Т, зав. № 6019 будуть враховуватись Виконавцем послуг при проведенні розподілу загальних обсягів теплової енергії спожитої співвласниками будівлі для надання послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води – на обсяг теплової енергії витраченої на опалення місць загального користування, обсяг теплової енергії витраченої на функціонування внутрішньо будинкових систем опалення та гарячого водопостачання,  обсяг теплової енергії витрачений на опалення приміщень та обсяг теплової енергії витрачений  на  гаряче водопостачання.

При цьому повідомляємо, що відповідно до Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 08.10.1992 року № 572, ст. 382 Цивільного кодексу України, ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки спільного майні у будинку. Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання належать до інженерного обладнання житлового будинку і є його невід’ємною частиною.

Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку зобов’язанні брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку пропорційно своїй частці спільного майна у будинку.

Хочемо наголосити, що витрати теплової енергії на опалення усіх допоміжних приміщень будинку, які забезпечують функціонування будинку та відповідно до вимог нормативно-правових актів відшкодовуються усіма співвласниками будинку пропорційно їх частці спільного майна у будинку, враховуються виключно будинковим вузлом комерційного обліку теплової енергії, який  встановлений на вводі зовнішніх інженерних теплових мереж до багатоквартирного будинку.

При цьому повідомляємо, що відповідно до вимог Закону № 2189-VIII співвласники багатоквартирного будинку мають право провести загальні збори та обрати наступну модель організації договірних відносин із Виконавцем послуг, а саме укладання колективного договору про надання комунальних послуг з об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об’єднує всіх співвласників такого будинку та в їх інтересах.

За умови укладання відповідного колективного договору, об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (юридична особа, яка об’єднує всіх співвласників) забезпечує проведення розрахунків за спожиту теплову енергію з Виконавцем послуг згідно показників будинкового вузла комерційного обліку теплової енергії. При цьому об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (юридична особа, яка об’єднує всіх співвласників)  самостійно встановлює модель розподілу загальних обсягів  спожитої теплової енергії між співвласниками багатоквартирного будинку.

Додатково повідомляємо, що з інформацією про обсяги споживання теплової енергії кожним житловим будинком споживачі можуть ознайомитись на офіційному сайті  ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» за посиланням: https://tec4.kiev.ua/ Споживачам – До уваги – Дані споживання.