Літальний апарат на золовідвалі Дарницької ТЕЦ ТОВ «Євро-Реконструкція»

Літальний апарат на золовідвалі Дарницької ТЕЦ ТОВ «Євро-Реконструкція»

Сьогодні на території гідротехнічної споруди – золовідвалі Дарницької ТЕЦ ТОВ «Євро-Реконструкція», працівниками об’єкту було виявлено безпілотний літальний апарат (дрон).

Через деякий час, до співробітників ТОВ «Євро-Реконструкція» за знахідкою звернувся власник літального апарату, оператор «Радіо Свобода». Дрон безперешкодно передали його власнику за актом прийому-передачі.

Вчергове наголошуємо, що ТОВ «Євро-Реконструкція» відкрите до діалогу та взаємодії з засобами масової інформації. При необхідності отримання публічної інформації просимо звертатися безпосередньо до підприємства.

Враховуючи великий суспільний інтерес, серед активних громадян, громадських організацій, засобів масової інформації та інших, до золовідвалу підприємства, надаємо детальну інформацію щодо технологічної споруди – золошлаковідвалу Дарницької ТЕЦ (у народі – озеро «гарячка»).

Дарницька ТЕЦ-4 (ТОВ «Євро-Реконструкція») побудована у 1954 році за проектом Київського інституту «Теплоелектропроект», згідно якого основним паливом для технологічного обладнання станції визначено вугілля.

Для складання золи, рішенням Київського міськвиконкому №926 від 19.07.1955р, було виділено земельну ділянку, на якій споруджено золовідвал загальною площею 76,1 Га.

У 90-х роках площа ж золовідвалу значно зменшилася,  більша територія об’єкту рішеннями міськради була використана як кар’єр для намиву території Харківського житлового масиву. Пізніше, решта території була відчужена та передана під гаражні кооперативи.

Із зміною площі золовідвалу зменшувалась і його санітарна зона, в останнє, у грудні 2013 року, без погодження з підприємством, санітарну зону було мінімізовано міською владою з 300 м до 150 м. І на місці колишньої захисної зони золовідвалу Дарницької ТЕЦ відбудовано велику кількість багатоповерхівок. Більше того, торговий центр «Ашан» з порушенням всіх існуючих норм  побудовано безпосередньо в діючій 150-ти метровій санітарній зоні золовідвалу.

На даний час, золовідвал експлуатується безпечно. На території золошлаковідвалу, площа якого становить близько 13 Га, діє технологічний басейн із двох частин.

Дві половини штучного басейну чергуються між собою щодо заповнення їх водою, це пов’язане із технологією очистки та складування золошлаків.

Зважаючи на технологічний процес вода в штучному басейні має значно вищу температуру ніж в природних водоймах, що в свою чергу не дає їй замерзати взимку. У зв’язку з чим мешканці прилеглих масивів і дали таку назву «озеро гарячка».

Відмічаємо, що Золовідвал Дарницької ТЕЦ – це технологічний об’єкт, на його території ніколи не існувало природної водойми.

ТОВ «Євро-Реконструкція» здійснює постійний контроль за станом атмосферного повітря, поверхневих та підземних вод на межі санітарно-захисної зони, в тому числі із залученням спеціалізованих організацій.

Варто зазначити, що згідно з Висновками Звіту з науково-дослідної роботи «Визначення впливу місця видалення відходів (зберігання золошлаків) на забруднення атмосферного повітря, ґрунту, поверхневих та підземних вод» (від 2018 року), виконаної державної академії післядипломної освіти та управління «Чорнобиль» будь-яке потрапляння хімічних елементів виключено.

Відповідно до Висновків Звіту:

  1. Розрахунки приземної концентрації пилу на різних відстанях від золовідвалу не виявили його шкідливого впливу на прилеглі житлові масиви.
  2. Твердження, що золошлаконакопичувач є джерелом забруднення ґрунтів на прилеглій території не можуть бути ніяким чином обґрунтовані.
  3. Забруднення поверхневих та підземних вод відсутні

Також ТОВ «Євро-Реконструкція» отримано висновок Інституту громадського здоров’я ім. О.М. Марзеєва НАМН України №22/2589 від 30.09.2019 року, в якому встановлено, що золошлакова суміш відносить до IV класу небезпеки (малонебезпечні відходи).

Разом з тим, для покращення екологічної обстановки в мікрорайоні, ТОВ «Євро-Реконструкція» було вжито ряд екологічних заходів та прийнято рішення відмовитися від використання золовідвалу.

На підприємстві зараз триває реконструкція газоочисного обладнання котлоагрегатів станції. Вже збудовано три сучасні високоефективні електрофільтри на котлах №6, №7 та №8. Фільтри обладнані системою сухого пневмозоловидалення, дозволяють зменшити викиди пилу в атмосферне повітря у 80 разів та кількість золи і шлаку, що підлягають складуванню на золовідвалі. Кількість викидів твердих частинок від початку реконструкції зменшилась на 75%. У наступному році планується будівництво останнього 4-го, електрофільтру на котлі № 9.

Як вже було анонсовано раніше, Дарницька ТЕЦ ТОВ «Євро-Реконструкція» буде першою вугільною ТЕЦ, яка відмовиться від використання золовідвалу.