Роз’яснення щодо порядку проведення нарахувань за опалення місць загального користування співвласникам багатоквартирних будинків. Правомірність нарахувань

Роз’яснення щодо порядку проведення нарахувань за опалення місць загального користування співвласникам багатоквартирних будинків. Правомірність нарахувань

ТОВ «Євро-Реконструкція» надає роз’яснення щодо порядку проведення нарахувань за опалення місць загального користування(МЗК) співвласникам багатоквартирних будинків при наданні послуг з централізованого опалення за індивідуальними договорами про надання послуг протягом опалювального періоду.

Нарахування вартості наданих послуг з централізованого опалення співвласникам багатоквартирних будинків здійснюється виконавцем послуг відповідно до вимог Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі – Правила № 630).

Відповідно до вимог пункту 28 Правил № 630, споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку квартирні засоби обліку теплової енергії, оплачують послуги з централізованого опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Місця загального користування багатоквартирного будинку – це приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку (горища, підвали, сходові клітини, міжквартирні майданчики, тощо), які є спільною сумісною власністю всіх власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

Відповідно до вимог Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів від 08.10.1992 року № 572, ст. 382 Цивільного кодексу України, ст. 10 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання і зобов’язані брати участь у загальних витратах, пов’язаних утриманням будинку та прибудинкових територій відповідно до своєї частки у майні будинку. Внутрішньобудинкові мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання належать до інженерного обладнання житлового будинку і є його невід’ємною частиною.

Таким чином, співвласники багатоквартирного будинку зобов’язанні брати участь у загальних витратах, пов’язаних з утриманням будинку пропорційно своїй частці спільного майна у будинку.

Функціонування опалювальних приладів, які встановлені на сходових клітках під’їздів будинку, забезпечує нормативні температурні умови у під’їздах будинку. При цьому, у разі відключення опалювальних приладів (МЗК) на сходових клітках під’їздів будинку, функціонування мереж водопостачання, водовідведення та інших комунікацій у багатоквартирному будинку здійснюється за рахунок тепловиділень від розподільчих трубопроводів, які забезпечують транспортування теплоносія від теплового пункту будинку до квартир співвласників будинку.

Слід зазначити, що згідно з шостим розділом «Посібника та доповнення до Норм та вказівок по нормуванню витрат палива та теплової енергії на опалення житлових та громадських споруд, а також на господарсько-побутові потреби в Україні», затвердженим наказом Держбуду України від 30.03.2001 № 82, втрати теплової енергії на ділянці мережі від межі розподілу (будинковий лічильник теплової енергії) до місця установки індивідуальних теплових лічильників/опалювальних приладів відносяться до втрат абонента (споживача). Відповідно, втрати теплової енергії внутрішньобудинковими мережами, в тому числі розподільчими трубопроводами опалення будинку прокладеними в підвалі або на горищі, що включені до складу витрат на опалення місць загального користування, власники квартир багатоквартирних будинків сплачують пропорційно до своєї частки майна.

Враховуючи вищевикладене, повне відключення опалення місць загального користування багатоквартирного будинку технічно неможливе. Відповідно, усі співвласники багатоквартирного будинку зобов’язанні проводити оплату за опалення місць загального користування, пропорційно своїй частці спільного майна у будинку на виконання вимог вищенаведених нормативно-правових актів.

Хочемо наголосити, що у разі не проведення нарахувань за опалення місць загального користування співвласникам багатоквартирного будинку, квартири яких оснащені індивідуальними приладами обліку теплової енергії, створюються нерівні умови між співвласниками будинку, що призводить до ущемлення інтересів співвласників будинку, квартири яких не оснащені індивідуальними приладами обліку теплової енергії, адже при цьому усі витрати на опалення місць загального користування будинку покладаються виключно на співвласників, квартири яких не оснащені індивідуальними приладами обліку теплової енергії.

Слід зазначити, що Північним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України протягом липня 2021 року було проведене дослідження правомірності нарахування виконавцем послуг ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» витрат на опалення місць загального користування співвласникам багатоквартирного будинку ОСББ «Стародарницький» (м. Київ, вул. Харківське шосе, 17-А), квартири яких оснащені індивідуальними приладами обліку теплової енергії, з урахуванням того, що опалювальні прилади МЗК на сходових клітках будинку були відключені протягом опалювального періоду.

За результатами проведеного дослідження, з урахуванням вимог нормативно-правових актів, Північним міжобласним територіальним відділенням  Антимонопольного комітету України було підтверджено правомірність нарахувань виконавцем послуг ТОВ «ЄВРО-РЕКОНСТРУКЦІЯ» витрат на опалення місць загального користування співвласникам багатоквартирного будинку, квартири яких оснащені індивідуальними приладами обліку теплової енергії за умови, що опалювальні прилади МЗК на сходових клітках будинку протягом опалювального періоду були відключені, а також зазначено що при цьому забезпечуються рівні умови між співвласниками будинку та не ущемлюються інтереси співвласників будинку, квартири яких не оснащені індивідуальними приладами обліку теплової енергії.